Mýtus bílých Vánoc – infografika

Už od poloviny 19. století žijí Středoevropané v představě, že ke Štědrému dni patří sníh. Statistiky ale dokazují, že z hlediska pravděpodobnosti by se jednalo spíše o jeden z vánočních zázraků. Pojďme se podívat na infografiku s průměrnými teplotami za posledních více než 40 let.

Za mýtem o bílých Vánocích stojí Američané

Tvrdí to alespoň švýcarská klimatoložka Martine Rebetezová a odkazuje na první vánoční pohlednici z roku 1863. Jsou na ní dvě děti se psem v idylické zasněžené krajině. Karty s bílými muldami a Santa Clausem posílali američtí imigranti svým příbuzným do Evropy, a za polovinu 19. století se tak z bílých Vánoc stala součást marketingové strategie a všeobecného očekávání.

A u nás? Lada!

Kolem tří svátečních dnů na konci adventu dochází pravidelně k oteplení. Odborníci mu říkají vánoční obleva. Nedá se na ni stoprocentně spolehnout, stejně jako na jakýkoli jiný klimatický jev, ale minimálně posledních 200 let nad bílými závějemi o Štědrém dnu jednoznačně vede. „Vánoční obleva je v klimatologii zavedený termín a bohužel narušuje naše představy o romantických bílých Vánocích. Ta představa je mystifikující,“ říká Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu. A Josef Lada se svými idylickými obrázky tuto představu ještě posiluje. 

A co globální oteplování?

V průběhu 20. století se postupně otepluje – v Čechách oproti roku 1890 zhruba o jeden stupeň Celsia. Na Prahu vyšly bílé Vánoce za posledních čtyřicet let devětkrát, vyhlídky na splněný adventní sen lidem logicky rostou s nadmořskou výškou, v níž pobývají. Každopádně historické tabulky dokládají, že vánoční obleva přichází v sedmi případech z deseti.

Letos jsme si na Štědrý den sníh opravdu opět neužili, nicméně hned o pár dní později se už bílými vločkami tiše padajícími k zemi kochat můžeme. Takže to s tou letošní zimou třeba ještě nebude tak zlé 🙂

bílé vánoce

zdroj: ihned.cz

 

Download this infographic.

Embed Our Infographic On Your Site!